تسمه آهن یا تسمه st۳۷ جزء تسمه های سیاه می باشد که دارای کاربردهای عمومی، سازه ای و ساختمانی است و به عنوان یکی از اجزای پایه در تمامی صنایع به کار می رود. تسمه آهن معمولا به روش نوردی و ماشین کاری تولید می شود و از میان این دو روش، تسمه های ماشین کاری شده دارای ظاهری بهتر نسبت به تسمه های نوردی هستند؛ به همین دلیل در مقام بالاتری نسبت به تسمه های نوردی قرار می گیرد.
تسمه ها با متریال های مختلفی همانند تسمه های فولادی، تسمه ST۵۲، تسمه آلومینیوم، تسمه گالوانیزه و … تولید و عرضه می گردند که در این میان تسمه آهنی به عنوان پر کاربردترین تسمه در صنعت شناخته می شود. این نوع تسمه ها به صورت رول و فلت عرضه می گردد که از لحاظ کیفیت سطح و صیقلی بودن چندان مطلوب نیستند؛ به همین خاطر از این نوع تسمه به صورت ترانس نیز تولید می شود و در ضخامت های پایین عرضه نمی گردد.


انواع تسمه و کاربردهای آن


۱.    تسمه ماشین کاری: برای ساخت این محصول که مقطع مستطیل دارد، از گیوتین استفاده می گردد. بدین ترتیب که با استفاده از گیوتین یک برگ ورق فولادی موجود را به عرض های مورد نظر برش می دهند. از این رو محصول نهایی هم دارای یک مقطع مستطیل شکل است که ضخامت آن، ضخامت ورق مادر و عرض آن هم همان عرض های برش خورده است. به این محصول بر اساس بهره گیری از ماشین آلات برش و ابزارآلات صاف کن که در پروسه تولید آن مورد استفاده قرار می گیرد، تسمه ماشین کاری گفته می شود.

۲.    تسمه ترانس: در صنایع گوناگون بخصوص در صنایعی که نیاز به مصالح با دقت بالا در مصرف دارند، از تسمه آهنی ترانس شده استفاده می گردد. تسمه های ماشینکاری و یا نوردی به عنوان ماده اولیه تسمه های ترانس هستند. بدین ترتیب که ماده اولیه در یک پروسه ماشینکاری از قالب های مورد نظری که از قبل موجود است و یا برای ابعاد مورد نیاز طراحی گردیده، عبور داده میشود و به سایز مناسب می رسند که این ابعاد با دقت هایی نظیر دهم میلی متر می باشد. جنس قالب های مذکور به دلیل مقاومت مناسب در برابر آهن از تنگستن در نظر گرفته میشود تا مقاومت لازم را در برابر آن جهت اصلاح ابعاد داشته باشد

۳.    تسمه نوردی: این نوع تسمه نیز یک مقطع طویل فولادی مستطیل شکل می باشد که بر اساس روش تولید کاملا مشابه تسمه فابریک است. در تولید تسمه نوردی عموما از شمش به عنوان ماده اولیه استفاده نمی شود و به جای آن از مواد اولیه دیگری استفاده میشود که این مواد بر اساس سیاست های تولیدکننده انتخاب می شود. بدین ترتیب که دوست دارد محصول با کیفیت تری ارائه دهد و یا در نظر دارد محصول خود را ارزان وارد بازار نماید.